О школи

Основна школа Сутјеска

У Рашки, једином граду који носи име некадашње средњовековне српске државе, 8. јуна 1984. године основана је Основна школа „Сутјеска“. Сви њени ђаци имају ту привилегију да се школују у месту у коме је на двору Стефана Немање први пут основана школа у којој су знање стицале личности попут Светог Саве и Стефана Првовенчаног. Од дана када је званично почела са радом 17. септембра 1985. године до данас, у њој се гаји дух просветитељства и испуњава основни циљ да хиљаде ученика који из ње излазе припреми за даље образовање и живот. Гајећи традиционални дух широког образовања Основна школа „Сутјеска“ се и непрестано модернизује уводећи нова наставна средства, облике рада и различите наставне и ваннаставне активности које ће нашим ученицима, будућим великим људима, моћи да обезбеде квалитетно образовање којег се неће постидети.

Основна школа „Сутјеска“ са радом је почела издвајањем од Основне школе „Иво Лола Рибар“ из Рашке у насељу Супње. Изграђена је средствима солидарне помоћи Социјалистичке Републике Босне и Херцеговине након што је подручје било погођено земљотресом. Од тада се непрекидно развијала. Осим у матичној школи данас се васпитно-образовни рад остварује и у издвојеним школским местима. Посебна предност за ђаке је то што се школа налази на периферији града, удаљена од кафића, густог саобраћаја и осталих занимљивих, али не и примерених садржаја за децу основношколског узраста. За ученике који живе ван градског језгра и ван града, обезбеђен је школски превоз, а за ученике нижих разреда настава се одвија у издвојеним одељењима на терену. На Копаонику, осим за ученике који ту живе, могућност праћења наставе обезбеђена је и за ђаке из других градова и школа Србије који на Копаоник долазе током сезоне скијања.

Педагошки рад одвија се на највишем нивоу. Стручни наставни и ненаставни кадар свакодневно ради на остваривању најбоље сарадње са родитељима и ученицима, постизању што бољег квалитета наставе и модернизовању образовног процеса у школи кроз континуирана усавршавања, едукације и пројекте. Настава прати све захтеве новог времена ослушкујући шапат будућности. С тим у вези уводе се нови страни језици, изборни предмети и ваннаставне активности. Кроз различите акције, радионице, манифестације и едукативне екскурзије, ученици се образују и оспособљавају за живот уз праћење свих компетенција за процес целоживотног образовања. Сручну службу чине педагог и логопед. Логопедски третмани на територији целе општине доступни су само у Основна школа „Сутјеска“. Ученицима је дотупна и школска библиотека са завидним библиотечким фондом који се стално обнавља.

У жељи да помогнемо свим нашим ученицима да постану добри, образовани и самосвесни људи, трудимо се да спојимо принципе широког, формалног образовања са компетенцијама за самообразовање и модерном наставом коју захтева дух новог времена. Једино са таквом наставом и генерацијама ђака свет и друштво могу да иду напред сигурним корацима.